Jednou pocítit  volání Waldgangu, magického podtextu toho slova, jeho svaté povinnosti, alespoň jednou za život si obejít teritorium, které by nám mělo přirůst k tělu a duši, poznat je a chránit.

21. - 29. 9. 2013

ORAVA

Kysuce – Roháče – Malá Fatra –
Babia hora 

vede
RNDr. František  Wohlmuth
Odejít ze zakletého města, kde mizí dimenze neohraničeného prostoru a krásy, divokosti a samoty, mne a přírody, mne a něčeho, co bychom mohli nazývat i Bůh.(Petr Mikšíček)

Typ výletu

Turistická expedice s podporou autobusu. 

Termín

21. 9. - 29. 9. 2013

Ubytování

Penzion Severka v Oravské Lesné 

Vede

RNDr. František Wohlmuth, +420 603 209 270,  fjw@volny.cz

Pojištění

Individuální – cestovní (léčebné výlohy). Není v ceně.

Doprava

Autobusem KAROSA lux Dopravního podniku Karlovy Vary.

Stravování

Polopenze.

Cena

5.500 Kč; nečlenové KČT Slovan Karlovy Vary 5.600 Kč. V ceně ubytování s polopenzí a doprava.

Platba

Č.ú. 16738341/0100,  v.s. 4130921, k.s. 008, ve zprávě pro příjemce uvést příjmení. Záloha 500 Kč do 31. 5. 2013, doplatek do 31. 8. 2013.

Přihlášky

RNDr. František Wohlmuth, +420 603 209 270,  fjw@volny.cz

Program

Změna programu s ohledem na počasí vyhrazena

21. 9. 2013

Súlovské skály
Odjezd v 4:45 z Ostrova z náměstí Míru a v 5:05 z Karlových Varů od Tržnice na Slovensko. Po delší jízdě autobusem si uděláme první zastávku na Slovensku a projdeme se po Súlovských skalách. Z obce Súlov Hradná podnikneme 7,5 km procházku okružní naučnou stezkou, která nás provedeme těmi nejzajímavějšími místy této překrásné krajiny, nazývané „slovenské Dolomity“.  V případě nepříznivého počasí bychom navštívili historicky významné město Bytču (renesanční zámek). Následuje odjezd na ubytování do Oravské Lesné.

22. 9. 2013

Dolní Orava
Snídaně 7:00, odjezd 8:00. Dnešní program zahájíme vyhledávanou turistickou atrakcí plavbou na pltích po řece Oravě od renesančního zámku v Horní Lehote do Oravského Podzámku, kde pak bude našim cílem Oravský hrad – nejnavštěvovanější historická památka na Oravě. V Mokradě si zvenku prohlédneme zajímavý renesančně barokní zámek. Krátce se zastavíme v Dolnom Kubíně, kde se projdeme po dřevěném Kolonádovém mostě. Z Dolního Kubína se vydáme k mohutným bradlovým masivům Ostrá a Tupá skála. Vrchol Tupé skály je přístupnější a je z něho nádherný výhled po celé dolní Oravě – Velký Choč, Malá Fatra, či Kubínská hora jsou jako z pohlednice. Nedaleko od Vyšného Kubína (zámek) v Leštinách nás zaujme mezi stromy ukrytý malebný areál dřevěného evangelického kostelíku ze 17. století (UNESCO). V okolí vesničky Malatiná podnikneme několik km toulku malebnou krajinou pod prudkými svahy Chočských vrchů. Pokud nám zbude čas, zajedeme se podívat do nedalekých lázní Lúčky na úbočí Choče, ležící již na rozhraní Oravy a Liptova.

23. 9. 2013

Horní Orava - Oravská přehrada
Snídaně 7:00, odjezd 8:00. Nejdříve zajedeme do okresního města Námestovo, projdeme se pěší zónou po Štefánikově ulici a Hviezdoslovovo náměstí. Pak zamíříme k Oravské přehradě, která je svou rozlohou 35 km2 největší vodní plochou Slovenska. Podnikneme zde vyhlídkovou plavbu lodí, kde pravidelnou zastávkou je Slanický ostrov – pozůstatek zatopené vsi Slanica, zachoval se zde kostel Povýšení sv. Kříže, křížová cesta a hrobka rodiny Klinovských. Následovat bude Klínské rašeliništěSpálený grúnik. V obci Klíny je nejvyšší socha Krista Spasitele na Slovensku, se svojí výškou devět a půl metru se vypíná na kopci Grapa a sedmi metrovým rozpětím rukou "objímá" okolní Oravské obce. Tato ocelová konstrukce zalita betonem váží spolu s podstavcem 23 tun. Následně se vydáme do nádherné krajiny severně od přehrady. V Bobrově vede od kostela sv. Jakuba lipová alej s křížovou cestou ke kapličce na vrchol Kalvárie s nádherným výhledem na celou severní Oravu. Krajině zde dominuje monumentální Babia hora. My se zajedeme podívat do Slané Vody nedaleko Oravské Polhory. Odtud si uděláme lipovou alejí procházku k Hviezdoslavově horárni (hájovně – expozice věnovaná Hviezdoslavovi) – 4 km. Od této hájovny začíná ze slovenské strany náročný výstup na Babiu horu. My si na ni vystoupáme z polské strany ve čtvrtek.

24. 9. 2013

Kysuce
Snídaně 7.00, odjezd 8:00. Dnes se vydáme na západ do sousední oblasti Kysuce. V Nové Bystrici navštívíme Muzeum Kysúcké dědiny ve Vychylovce a nevynecháme projížďku lesní úvratovou železničkou, která je evropským unikátem. Ve Staré Bystrici se podíváme na první slovenský orloj. V Krásně nad Kysucou se zastavíme u starobylého mostu Blažkov z roku 1835. Následně se vydáme do turistického areálu Park Snow Velká Rača nedaleko Oščadnice. Lanovkou vyjedeme na hřeben Kysúckých Beskyd a vystoupáme až na její nejvyšší vrchol Velká Rača (1 236 m), ležící na slovensko-polské hranici. Vrcholová oblast poskytuje nádherné kruhové výhledy, které umocňuje volně přístupná nízká dřevěná rozhledna. Těsně pod vrcholem se na polské straně nachází příjemná turistická chata Schronisko na Wielkiej Raczy. Na konec se ještě zastavíme v Oščadnici, kde je v centru soubor původních roubenek, na záp. okraji romantizující zámeček a na návrší Grapa se nachází zajímavá kalvárie s velkou kaplí.

25. 9. 2013

Okolí Oravské lesné
7:00 snídaně. Dnešní den bude poněkud odpočinkový. Projdeme se po okolí Oravské Lesné, která leží na úbočí jz. konci hřebene Oravských Beskyd. V jejím centru leží zajímavý novodobý římskokatolický kostel sv. Anny – karpatská sesece z let 1910 – 1914. Do lodě dlouhé 37 m se vejde 2 000 věřících. Můžeme se projít po 4 km Lesním naučném chodníčku. Zajít lze i do 3 km vzdálené obory, kde lze pozorovat život divočáků. Navštívíme také nejzajímavější technickou památku Oravy  - Oravskou lesní železnici. V r. 1926 byla prodloužena a spojena s Kysuckou lesní železnicí. Dnes lze zažít jízdu vláčkem v délce 4,5 km mezi stanicemi Tanečník a sedlo Beskyd, kde je i menší vyhlídková věž v délce 4,5 km. Po projížďce úzkokolejkou bude následovat pěší návrat po značených turistických značkách žluté a červené do místa ubytování v Oravské Lesné. Ve večerních hodinách mohou účastníci navštívit místní hvězdárnu s největším amatérským dalekohledem na Slovensku.

26. 9. 2013

Babia hora
7.00 snídaně, 8:00 odjezd do Polska. Celý dnešní den budeme předmětem našeho zájmu Babia hora, kterou nazývají královnou Oravy a matkou Oravanů. Tento horský obr na polských hranicích je nejvyšší horou slovenských pohoří skládajících se z flyšových hornin. Jeho vrchol dosahuje nadmořské výšky 1729 m. n. m. Na západní straně má nižšího souseda – Malou Babi horu (1615 m). Jako většina turistů vystoupíme na Babí horu z polské strany. Výstup je namáhavý, ale za pěkného počasí je odměněn krásným panoramatickým výhledem. Silnicí č. 957 vyjedeme na průsmyk Przelec Krowiarsky , kde je v nadmořské výšce cca 1 000 m parkoviště, zde zaplatíme poplatek a vydáme po červené značce na vrchol Babí hory.  Cesta trvá 2 hod. 30 min. Nejprve vystoupíme na vrchol Sokolica (1367). Ve výšce 1450 m je nádherná vyhlídka na pohoří Tatry. Od výšky 1525 m jsou už překrásné výhledy a pohodlná cesta až na vlastní vrchol. Zpět se vrátíme po stejné cestě.

27. 9. 2013

Skanzen Zuberec a Roháčská plesa
7:00 snídaně, 8:00 odjezd. První zastávkou na našem dnešním putování bude okresní město Tvrdošín. Na místním hřbitově si prohlédneme pýchu města – dřevěný římskokatolický kostel Všech svatých z doby po r. 1435, renesančně přestavěný v 17. století (UNESCO). Pak se vydáme přes Trstenou do Zuberce. Zde v ústí překrásné Roháčské doliny vzniklo u osady Brestová Muzeum oravské dědiny. Život a hospodaření obyvatel Oravy v minulých staletích představuje více než 50 obytných, hospodářských, technických a sakrálních staveb s bohatě zařízenými interiéry. Po prohlídce skanzenu popojedeme silničkou vinoucím dolinou na malebnou polanu Zverovka, kde je celá řada chat a symbolický hřbitůvek obětí Roháč.  Od místního parkoviště se pak vydáme po svých do drsného vysokohorského světa Roháčů. Našim cílem budou Roháčská plesa. V úchvatném ledovcovém stupňovitém amfiteátru, obklopeném strmými skalními hřebeny, se ukrývá soustava čtyř ples. Poblíž, na přítoku Spáleného potoka padá ze skály 18 m vysoký Roháčský vodopád.  S těmito přírodními skvosty se seznámíme prostřednictvím NS Roháčske plesá, začínající ve Zverovce. Je dlouhá 8 km, zabere nám 3 – 4 hodiny a překonáme převýšení 500 metrů. Pokud zbude čas, tak se na zpáteční cestě zastavíme ještě v Podbielu, kde je soubor původní lidové architektury, tzv. Bobrova rala

28. 9. 2013

Malá Fatra – Vrátná dolina -  Velký Kriván
7:00 snídaně, 8:00 odjezd. Přirozeným centrem a vstupní bránou do pohoří Malá Fatra je rázovitá obec Terchová – rodiště proslulého zbojníka Jánošíka. Dominantu obce tvoří římskokatolický kostel sv. Cyrila a Metoděje z let 1942-44. Impozantní vstup do nitra Krivánské Fatry stráží Jánošíkova socha v nadživotní velikosti. Silnička z Terchové prochází kanonem, sevřeným masivy Bobota a Sokolího. Po projetí Tiesnavami se před námi otevře dechberoucí panorama tohoto úchvatného pohoří. Ocitáme se ve Vrátne dolině, která je právem považovaná za jedno z nejkrásnějších míst na Slovensku vůbec. Z Vrátné doliny vyjedeme kabinovou lanovkou do Snilovského sedla (1 524m). Odtud se vydáme na hlavní hřeben Krivánské Fatry až na vrchol Velkého Kriváně (1 709m) - tam a zpět hodina a půl, nabízející ničím neomezený unikátní rozhled. Možností se nabízí více. Oblíbená je túra bezlesým hlavním hřebenem na vrchol Pekelník (1 609 m) nebo na druhou stranu po červené na Chleb a dále přes Steny na polednový Grún, odkud se dá z hřebene sestoupit po žluté k chatě na Gruni a dále a dále k chatě Vrátná.

29. 9. 2013

Kysuce
7:00 snídaně, 8:00 odjezd. Na zpáteční cestě se ještě zastavíme na několika lokalitách na Kysuci. První zastávkou bude těsně před okresním městem Čadca Bukovský přírodní minerální pramen. Další přírodní lokalitou bude pískovcový lom Megonka, kde se v místním lomu nacházejí záhadné pískovcové koule o průměru několika metrů. Jejich téměř dokonalý geometrický tvar vedl až k domněnce, že jsou dílem dávných civilizací nebo dokonce mimozemšťanů. Jedna z těchto koulí stojí v obci Klokočov jako památník. Ted už nás čekají ještě dvě zajímavosti. Z Vyšného Konce u Turzovky se vydáme na vrch Živčáková, která je dnes považovaná za slovenské Lurdy a je jedním z nejvýznamnějších slovenských poutních míst. Od roku 1992 zde na místě zjevení stojí kaple P. Marie. Poblíž kaple je několik pramenů se zázračnou léčivou vodou. Z tohoto místa se přemístíme k další přírodní raritě, a to Kornanskému ropnému prameni, který vyvěrá na okraji osady Nižná Korna ve svahu nad silnicí. Je jediný svého druhu ve střední Evropě a vede sem žlutá turistická značka. Naposled na Slovensku se zastavíme v Klokočově u pískovcové koule a přejedeme hranice do Česka a nejkratší cestou se vydáme domů, abychom stihli příjezd do Karlových Varů v pozdních večerních hodinách.

Doprava

Smluvním autobusem
Ostrov, náměstí 4:45  
Karlovy Vary, tržnice 5:05  
     
     
     
Zpět smluvním autobusem
pozdní večerní hodiny    
     
     
     

Informace

  1. V rámci programu navštívíme území Slovenska i Polska, proto je třeba mít sebou platný cestovní doklad, eura, případně polské zloté.

  2. Prohlídky interiérů jsou předpokládány tehdy, jsou-li v programu uvedeny. Samozřejmě prohlídky nejsou povinné, v jejich čase může mít účastník libovolný individuální program. V ceně zájezdu vstupné není zahrnuto.

  3. Návraty z denního programu na ubytování se předpokládají v cca 19 hod.

  4. Ve vhodných místech bude čas na občerstvení, nikoli však na restaurační obědy pro větší počet osob (velké ztrátové časy).

  5. Vedoucí zájezdu si vyhrazuje právo v případě mimořádně nepříznivých povětrnostních podmínek program zájezdu přiměřeně upravit, případně z nedostatku času návštěvu některé lokality i zcela vynechat.

  6. Program expedice je pro účastníky poměrně fyzicky i časově náročný a je zaměřen především pro aktivní turisty.

  7. Je nezbytně nutné uzavřít cestovní pojištění s úhradou léčebných výloh. Čeští turisté mají ve státech EU na své zdravotní pojištění zajištěnu lékařky nezbytnou zdravotní péči. V cizině  zaplatíme vždy stejnou spoluúčast na léčebných výlohách a lécích jako pojištěnci toho státu, v němž jsme. Tyto výdaje žádná mateřská zdravotní pojišťovna neproplácí. Proto je nutné se na cestu do zahraničí i komerčně připojistit. Pak se těmto nákladům vyhneme.  

  8. Velmi důležité je, aby každý účastník měl svou vlastní lékárničku a nespoléhal se na cizí (týká se to i partnerských dvojic) s tímto obsahem: obvaz, pružné obinadlo, zavírací špendlíky, náplasti s polštářkem na puchýře, desinfekce (Septonex sprej, Framykoin), prášek proti bolesti (Ibalgin), protiprůjmové léky (živočišné uhlí, Endiaron, Imodium), veškeré osobní léky v dostatečném množství, něco na opruzeniny (Aviril, Infodilan),  k tomu ještě šátek na   krk a čistou vodu v láhvi na omytí odřenin od bláta.  


 


Vaše dotazy posílejte e-mailem Františkovi Wohlmuthovi.