Jednou pocítit  volání Waldgangu, magického podtextu toho slova, jeho svaté povinnosti, alespoň jednou za život si obejít teritorium, které by nám mělo přirůst k tělu a duši, poznat je a chránit.


27. 7. (So) - 4. 10. 2013 (Ne)

Tokajská vinná oblast

Bojnice - Zemplín - Dukla - Miskolcz -
hlavní města Budapešť a Bratislava


vede František Wohlmuth
 
Odejít ze zakletého města, kde mizí dimenze neohraničeného prostoru a krásy, divokosti a samoty, mne a přírody, mne a něčeho, co bychom mohli nazývat i Bůh.(Petr Mikšíček)

Termín

27. 7. (sobota) – 4. 8. 2013 (neděle)

Nástup

Ostrov 4:45 (Náměstí Míru), Karlovy Vary 5:05 (Tržnice)
Praha 7:00 (Zličín – konečná stanice metra, autobusové nádraží)

Ubytování

Trebišov - 7 nocí ve Školském internátě při SOŠ TREBIŠOV, buňky 2 + 3 s společným WC a umývárnou, sprchy na chodbě
Nitra  - 1 noc v hotelu Dara (vícelůžkové pokoje s WC a sprchou)

Stravování

Polopenze – snídaně a večeře v restauraci  Berehovo, vzdálenost od místa ubytování cca 200 m.

Pojištění

Individuální – cestovní (léčebné výlohy). Není v ceně.

Doprava

Lenet Karlovy Vary – Bus lux SETRA 416 GT HD (řidič. M. Svášek).  

Cena

5900 Kč, nečlenové KČT Slovan Karlovy Vary 6100 Kč. V ceně ubytování s polopenzí, doprava a výlet lodí po Bodrogu.

Platba

16738341/0100 v.s. 4130727, k.s. 008, ve zprávě pro příjemce prosím uvést příjmení. Termín: do 20. července 2013.

Vede

RNDr. František Wohlmuth (( 603 209 270; * fjw@volny.cz).

Přihlášky

RNDr. František Wohlmuth - ( 603 209 270; * fjw@volny.cz.

1. den - so

27. 7. 2013

Zámek Bojnice
Odjezd v 4:45 z Ostrova z náměstí Míru a v 5:05 z Karlových Varů od Tržnice přes Zličín  (7:00) na Slovensko. Po delší jízdě autobusem si uděláme první zastávku na Slovensku a prohlídneme si zámek v Bojnicích.  Následuje odjezd na ubytování do Trebišova.

2. den - ne

28. 7. 2013

Košice a Slánské vrchy s jezerem Izra 
Dopoledne zavítáme do Košic - prohlédneme si úpravné centrum metropole východu Slovenska. Vydáme se na korzo po Hlavním náměstí a prohlédneme si dóm sv. Alžběty včetně přilehlých uliček. 
Odpolední program bude patřit prohlídce volně přístupné zřícenině hradu Slanec a pak okružnímu pěšímu výletu z obce Slanská Huta k malebnému a tajemnému jezeru Izra, dobře utajené turistické perle u maďarských hranic v jižní části Slánských vrchů (13 km). Návrat na ubytování do Trebišova.

3. den - po

29. 7 2013

Dolní Zemplín - Tokajské vinné slepy
Dopoledne procházka mezi vinohrady v okolí Velké a Malé Trně, na kterých se pěstuje známé tokajské víno (cca 6 – 8 km). Následovat bude prohlídka sklepů spojená s ochutnávkou vína Vinařství Macík (základní cena degustace sedmi druhů vín - 10 €). Odpoledne si prohlédneme Boršu (rodiště hlavního vůdce protihabsburského povstání Františka II. Rákocziho), kde je malá expozice. V nedalekém Slovenském Novém Mestě, překročíme hranice a ocitneme se v maďarském Sátoralújhely, kde uvidíme několik zajímavých historických staveb. Sedačkovou lanovkou se vydáme k rozhledně na vrcholu Magashegy (513 m). Návrat na ubytování do Trebišova.

4. den - út

30. 7. 2013

Dolní Zemplín - Michalovce a okolí Zemplínské Šíravy
Dnes si nejprve prohlédneme okresní město Michalovce s nejzajímavější historickou památkou, kterým je zámek na Kostelním náměstí.  Pak se přesuneme do obce Vinné nedaleko Zemplínské Šíravy. Odtud podnikneme zajímavý a nepříliš náročný výlet. Nejprve se vydáme na sopečnou homoli Vinianský hradný vrch, na kterém je zřícenina Vinianského hradu s pěkným výhledem do okolní krajiny. Pokračovat budeme k Vinianskému jezeru, kde se můžeme osvěžit, dále se podíváme na vyhlídkový vrch Senderov a vrátíme se zpět do Vinného – cca 8 km. Autobusem pokračujeme dál po břehu přehrady až do obce Klokočov, kde je významný poutní chrám Zesnutí Přesvaté Bohorodičky, klasicistní stavba z r. 1835. Dojedeme následně až do obce Remetské Hámre k velkému parkovišti Krivec. Dále budeme pokračovat pěšky po modré značce a za 20 min. již budeme stát na břehu Mořského oka, které představuje šperk v pohoří Vihorlat. Cestou zpět se zastavíme v Sobrancích, před moderním řeckokatolickým chrámem sv. Sedmipočetníků. Návrat na ubytování do Trebišova.

5. den - st

31. 7.  2013

Horní Zemplín – Humenné a okolí
Dnešní program bude patřit Hornímu Zemplínu. Nejprve se zastavíme v Brekovské bráně, kde se na strmém andezitovém vrchu tyčí ve velmi atraktivní poloze zříceniny hradu Brekov. Otevírají se odtud nádherné výhledy. Následovat bude prohlídka Humenného, projdeme se po pěší zóně protáhlého Náměstí Svobody, na jehož severním konci stojí mohutný zámek s expozicemi Vihorlatského muzea a přilehlým velmi pěkným skanzenem lidových staveb regionu. Pak se přesuneme severně od Sniny do zřídka navštěvované oblasti na západním okraji Polonin do rusínské pravoslavné obce Osadné (pravoslavný chrám s kryptou). Odtud se můžeme vydat po žluté turistické značce divokým pralesem až na slovensko-polskou hranici (6 km), kde se před námi objeví v lesích schované malebné nádražíčko Balnica, jež leží na na bieszczadské úzkokolejné železnici. Návrat na ubytování do Trebišova.

6. den - čt

1. 8. 2013

Horní Zemplín – Medzilaborce, Dukelský průsmyk
Dnes se vydáme do nejvzdálenějších končin našeho putování po východním Slovensku. Prvním naším cílem budou Medzilaborce. Těsně před nimi se zastavíme v Krásném Brodě, kde je areál baziliánského kláštera, zvaný Monastýr Seslání sv. Ducha (areál původního kláštera se zakonzervovanými troskami kostela, kaplička se zázračným obrazem, zázračná studánka, vojenský hřbitov, v blízkosti postaven nový baziliánský klášter). Turistickým magnetem Medzilaborců je Muzeum moderního umění Andyho Warhola, městskou dominantou je pravoslavný chrám sv. Ducha.
Druhým dnešním cílem bude okolí Svidníku. Přehled o zdejší oblasti získáme v malebném a rozsáhlém skanzenu s celodřevěným kostelíkem karpatského typu, přeneseným z nedaleké obce Nová Polianka. V okolí Svidníku vyrostly hned tři jednoduché rozhledny na Čierné hoře (667m), na vrchu Rohula (595m) a na vrcholu Stávok (752m). Ze Svidníku se zajedeme podívat do Údolí smrti k Dukelskému průsmyku k památníku čs. armády. Vystoupáme i k vysoké vyhlídkové věži. Cestou k Dukelskému průsmyku a zpět si budeme prohlížet dřevěné řeckokatolické kostelíky (Ladomírová – UNESCO, Šemetkovce). Případně se ještě můžeme zastavit ve Stropkově u moderně postavených pravoslavných chrámů. Návrat na ubytování do Trebišova.

7. den - pá

2. 8. 2013

Maďarsko – plavba lodí po Bodrogu do Sarospaták
Z přístaviště ve Viničkách podnikneme plavbu vyhlídkovým parníkem po řece Bodrogu směrem do maďarského  Sárospataku. Poplujeme romantickými zákoutími řeky i kolem nejnižšího místa na Slovensku u Klinu nad Bodrogem. V Sárostataku navštívíme překrásný renesanční hrad Rákoczi se zajímavou expozicí (tlumočení průvodce do slovenštiny). K obědu můžeme ochutnat v restauraci maďarské speciality a samozřejmě také zdejší tokajské (fakultativně ochutnávka vína v tokajském sklípku). Možnost koupání v termálním koupališti. V pozdním odpoledni nás loď doveze zpět do Viniček. Návrat na ubytování do Trebišova.

8. den - so

3. 8. 2013

Maďarsko  – Miskolc, pohoří Bükk a Budapešť  
Nejprve se zastavíme v městečku Tokaj na soutoku řek Tisza a Bodrog, které je centrem maďarských vinic, kde se pěstuje tokajské víno. Město Miskolc si nejdříve prohlédneme od jeho dominanty, kterým je na vrchu Avas gotický kostel se zvonicí z 16. století. Nedaleko je rozhledna, ze které je skvělý výhled na celé město. V centru města stojí za návštěvu 16 m vysoký ikonostas řeckokatolického chrámu, zámek Diosgyör a termální jeskynní lázně Tapolca. Dalším našim cílem bude pohoří Bükk s krásnými lesními scenériemi a lázněmi Lillafüred. Následovat bude přesun do Budapeští, kde se zastavíme ke krátké, asi dvouhodinové prohlídce. Pravděpodobně se soustředíme pouze na část Budy s katedrálu sv. Štěpána. Pak už přejedeme k večeru na ubytování do Nitry. Ubytování v hotelu Dara.

9. den - ne

5. 10 2012

Bratislava – hrad Děvín
Ráno po odjezdu z Nitry dnešní program věnujeme prohlídce historického centra Bratislavy včetně hradu. Pak se vydáme lodí po Dunaji do Děvína, kde z majestátního hradu spatříme úchvatný soutok řeky Moravy a Dunaje. Pak už bude následovat návrat zpět domů.

Informace

 

  1. V rámci programu navštívíme území Slovenska i Maďarska, proto je třeba mít sebou platný cestovní doklad, eura, případně maďarské forinty.
  2. Prohlídky interiérů jsou předpokládány tehdy, jsou-li v programu uvedeny. Samozřejmě prohlídky nejsou povinné, v jejich čase může mít účastník libovolný individuální program. V ceně zájezdu vstupné není zahrnuto.
  3. Návraty z denního programu na ubytování se předpokládají v cca 19 – 20 hod.
  4. Na vhodných místech bude čas na občerstvení, nikoli však na restaurační obědy pro větší počet osob (velké ztrátové časy).
  5. Vedoucí zájezdu si vyhrazuje právo v případě mimořádně nepříznivých povětrnostních podmínek program zájezdu přiměřeně upravit, případně z nedostatku času návštěvu některé lokality i zcela vynechat.
  6. Program expedice není pro účastníky fyzicky i časově náročný a kromě aktivních turistů se mohou zúčastnit i běžní účastníci..
  7. Je nezbytně nutné uzavřít cestovní pojištění s úhradou léčebných výloh. Čeští turisté mají ve státech EU na své zdravotní pojištění zajištěnu lékařky nezbytnou zdravotní péči. V cizině ale zaplatíme vždy stejnou spoluúčast na léčebných výlohách a lécích jako pojištěnci toho státu, v němž jsme. Tyto výdaje žádná mateřská zdravotní pojišťovna neproplácí. Proto je nutné se na cestu do zahraničí i komerčně připojistit. Pak se těmto nákladům vyhneme.
  8. Velmi důležité je, aby každý účastník měl svou vlastní lékárničku a nespoléhal se na cizí (týká se to i partnerských dvojic) s tímto obsahem: obvaz, pružné obinadlo, zavírací špendlíky, náplasti s polštářkem na puchýře, desinfekce (Septonex sprej, Framykoin), prášek proti bolesti (Ibalgin), protiprůjmové léky (živočišné uhlí, Endiaron, Imodium), veškeré osobní léky v dostatečném množství, něco na opruzeniny (Aviril, Infodilan), k tomu ještě šátek na krk a čistou vodu v láhvi na omytí odřenin od bláta.

Weby

Ubytování v Trebišově: http://www.sostv.sk/sk/podnikatelska_cinnost/stravovacie_sluzby/

Stravování v restauraci Berehovo:
http://www.restauraciaberehovo.sk/


Ubytování v Nitře:
http://www.ubytovanienaslovensku.eu/ubytovna-dara-nitra

Jídelní lístek v restauraci v Sárospatak (ceny ve forintech 1€ = cca 296 HUF):
http://varvendeglo.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=133:jedalni-listok&catid=46:szlovak-etlapok&Itemid=125

Pohoří Bükk:
http://www.dusekarpat.cz/madarsko/bukk/

Tokajská vinná cesta:
http://www.tvc.sk/sk/propagacne-materialy-maju-zvysit-informovanost.html


 


Vaše dotazy posílejte e-mailem Františkovi Wohlmuthovi.